Article Tools

Font size
+
Share This
EmailFacebookTwitter

Photo: N/A, License: N/A

Photo: N/A, License: N/A, Created: 2018:11:30 17:49:00

STAFF PHOTOS/ROBERT BAKER Elk Lake’s Kevin Noldy took first place in the 200 freestyle Friday in the Greg Chew Memorial Swim Meet.

On Friday, the Tunkhannock Tigers swept the Elk Lake Warriors in the second annual Greg Chew Memorial Swim Meet. At the end of the school year, an Elk Lake swimmer will be chosen to receive the memorial scholarship by Greg Chew’s family.

The scrimmage is a way for both teams to honor former Elk Lake teacher Greg Chew, who was a presence in both swim programs, andpassed away in May of 2017.

The Tigers narrowly won the boys meet, edging the Warriors 89-83. The Lady Tigers also took home a win, 92-62.

Elk Lake’s boys 400 free relay team of Kale Decker, Noah Staff, Kevin Noldy, and Mario Mollo captured first in the event, while Decker (50 free), Noldy (200 free), and Mollo (100 free) all took firsts in individual free events as well. Staff took second in the 100 free.

Tunkhannock’s Dylan Mislevy finished first in the 100 back, 100 fly, and was a part of the first place 200 medley relay with Julien Madus, Dyllan Henning, and Mike Astegher.

The Lady Tigers finished first in all but three of the 11 events, as there was no girls in the diving competition.

Sage Brown was tops in the 200 and 100 free events, and Camryn Rogers doubled up top honors in the 50 free and 100 fly.

The Lady Warriors opened the scoring with a win in 200 medley relay, and closed the scoring with a win in the 400 free relay.

The official season opens for both teams this week with Tunkhannock hosting Towanda on Thursday, Dec. 6 and Elk Lake hosting Abington Heights on Tuesday, Dec. 11.

Boys

Tunkhannock 89,

Elk Lake 83

200 Medley Relay: Tunkhannock Area (J.Madus, D. Henning, D. Mislevy, M. Astegher) 1:53.61, Elk Lake, Elk Lake. 200 Free: Kevin Noldy (EL) 2:11.22, Dyllan Henning (TA), Chris Maslyar (EL). 200 IM: AJ Hodge (TA) 2:33.92, Julien Madus (TA), Noah Staff (EL). 50 Free: Kale Decker (EL) 25.88, Zach Grosvenor (EL) Astegher (TA). Diving: Zach Shields (EL), Nico LaChase (TA). 100 Fly: Dylan Mislevy (TA) 59.03, Decker (EL), Hodge (TA). 100 Free: Mario Mollo (EL) 56.47, Staff (EL), Astegher (TA). 500 Free: Madus (TA) 6:11.34, Grosvenor (EL), Jordan Wagner (TA). 200 Free Relay: Tunkhannock (L. Repsher, AJ Hodge, M. Astegher, J. Wagner) 1:54.39, Elk Lake. 100 Back: Mislevy (TA) 1:05.78, Nolday (EL), Maslyar (EL). 100 Breast: Henning (TA) 1:10.86, Mollo (EL) Repsher (TA). 400 Free Relay: Elk Lake (K. Decker, N. Staff, K. Noldy, M. Mollo) 3:51.29, Tunkhannock.

Girls

Tunkhannock 92,

Elk Lake 62

200 Medley Relay: Elk Lake (Georgia Smith, Reese Warriner, Megan Bosscher, Samantha Hunsinger) 2:18.23, Tunkhannock Area, Elk Lake. 200 Free: Sage Brown (TA) 2:35.10, Taylor Lynn (TA) Hunsinger (EL). 200 IM: Erin Weaver (TA) 2:46.55, Warriner (EL). 50 Free: Camryn Rogers (TA) 26.36, Hunsinger (EL), Smith (EL). 100 Fly: Rogers (TA) 1:09.35, Bosscher (EL), Erin Weaver (TA). 100 Free: Sage Brown (TA) 1:03.78, Liz Lyden (EL), Haylee Dololavich (TA). 500 Free: Alyssa Dovin (EL) 7:53.68, Alex Rought (TA), Melody Traver (TA). 200 Free Relay: Tunkhannock (A. Hutchins, H. Dololavich, S. Brown, C. Rogers) 1.58.91, Elk Lake, Tunkhannock. 100 Back: Lynn (TA) 1:15.67, Emily Weaver (TA), Smith (EL). 100 Breast: Alexis Hutchins (TA) 1:03.08, Warriner (EL). 400 Free Relay: Elk Lake (Lyden, Bosscher, Hunsinger, Warriner) 5:51.10, Tunkhannock, Tunkhannock.