Article Tools

Font size
+
Share This
EmailFacebookTwitter

At Lake-Lehman on Wednesday, the Tunkhannock girls team earned four wins behind five top fifteen finishes. Fourth- and fifth-place finishers Madelyn Franko (24:06) and Kailyn Smith (24:10) led the way, followed by Marina Wells (11/24:52), Camryn Rogers (13/25:12), and Alison Edwards (15/25:21). Anne Brown finished a second behind in 16th with a 25:22.

Lake-Lehman’s Abby Paczewski won the girls meet in 22:16 in the Wyoming Valley Conference cross country meet.

Peter Sayre led Tunkhannock, in fourth (18:50), and the Tigers beat three teams. Valley West’s Tavian McKenna won the boys race in 18:10. Nate Myers finished ninth with a 19:51 and AJ Hodge finished in 19:58, for eleventh overall.

The cluster was a matchup between the runners of Tunkhannock, Berwick, Greater Nanticoke Area, Northwest Area, Wyoming Valley West, Columbia Montour VoTech, and host Lake- Lehman.

Girls Results

Tunk.20, Berwick 38

Tunk. 15, Nanticoke 50

Tunk. 15, Northwest 50

Tunk. 15, CMVT 50

1. Abby Paczewski (L-L) 22:16, 2. Maddy Brdaric (L-L) 22:38, 3. Morgan Patla (L-L) 23:49, 4. Madelyn Franko (T) 24:06, 5. Kailyn Smith (T) 24:10, 6. Romane Emery (VW) 24:11, 7. Sara Good (VW) 24:15, 8. Abigail Zielecki (N) 24:17, 9. Jaida Geiser (B) 24:29, 10. Lizzy Blaski (L-L) 24:40, 11. Marina Wells (T) 24:52, 12. Regan Metz (B) 24:58, 13. Camryn Rogers (T) 25:12, 14. Lauryn Pembleton (L-L) 25:19, 15. Alison Edwards (T) 25:21, 16. Anne Brown (T) 25:22.

Boys Results

Berwick 24, Tunk. 32

Tunk. 15, Nanticoke 50

Tunk. 18, CMVT 43

Tunk. 20, Northwest 39

Top 15: 1. Tavian McKenna (VW) 18:10, 2. Chandler Longstreth (L-L) 18:26, 3. Griffin Keller (B) 18:30, 4. Peter Sayre (T) 18:50, 5. Will McCarroll (L-L) 19:26, 6. Neil Dougherty (L-L) 19:42, 7. Jacob Stash (L-L) 19:43, 8. Long Le (B) 19:47, 9. Nate Myers (T) 19:51, 10. Kyler Hower (B) 19:53, 11. A.J. Hodge (T) 19:58, 12. Casey Weaver (L-L) 19:58, 13. Bryan Morio (L-L) 19:59, 14. Michael Serafin (L-L) 20:07, 15. Caleb Cumberland (N) 20:09, 26. Noah Gruver (T) 21:20, 32. Isaac Clark (T) 22:21, 36. Marcus Hernandez (T) 23:02, 39. Kaleb Gruver (T) 23:21, 42. Ryan van Ness (T) 23:27, 50. Jared Fernandez (T) 24:37, 55. Trejon Turner (T) 26:28, 57. Donovan Curley (T) 27:31, 60- Riley Clark (T) 28:13.